Supervisory Board

The Supervisory Board oversees the Achmea Bank Executive Board and gives advice. The Executive Board is responsible for the strategy adopted by Achmea Bank and for decisions affecting the operations of the Bank.

The composition of the Supervisory Board is such as to enable it to perform its duties properly. For appointment or reappointment to the Board, candidates must satisfy the criteria as described in in the Supervisory Board Profile. Compliance with this Profile provides assurances that the Board possesses the necessary knowledge and experience.

 Supervisory Board Profile (Dutch)

Achmea Bank's Supervisory Board has five members who complement each other well, in terms of background, knowledge, experience and responsibilities. All the members have extensive experience in the financial sector. They accordingly possess a good understanding of the role of a bank in society and are capable of making balanced assessments of the interests of all our stakeholders.

The powers and responsibilities of the Supervisory Board are described in the articles of association and the supervisory board by-laws which can be downloaded below.

 By-laws of the Supervisory Board

A supervisory board member is appointed for a term of four years. Reappointment only takes place after careful consideration and is possible only twice, each time for a tenure of four years. Reappointment depends on different factors. Due consideration is given to the profile of the Supervisory Board, the performance of the relevant individual and the length of tenure.

Retirement schedule
Retirement dates and eligibility for reappointment as member of the Supervisory Board of Achmea Bank are shown below for the individual members of the Board.

Name (year of birth)
First appointed
Most recently appointed
Term of office expires
Ultimate retirement
Petri H.M. Hofsté
 (1961)
01-05-2015
01-05-2015
01-05-2019
01-05-2027
Henny W. te Beest
(1950)
18-11-2015
18-11-2015
18-11-2019
18-11-2027
Jan B.J.M.Molenaar
(1950)
01-10-2008
01-10-2017
01-10-2021
01-10-2021
Huub Arendse
(1958)
01-08-2017
01-08-2017
01-08-2021
01-08-2029
Bianca Tetteroo
(1969)   
01-08-2017
01-08-2017
01-08-2021
01-08-2029

 

Individual members of the supervisory board

The resumes of the individual Supervisory Board members and their ancillary positions can be found below.

 


Petri H.M. Hofsté (1961)
Chairwoman of the supervisory board, appointed in 2015
 
Petri Hofsté has chaired the Supervisory Board since 1 May 2015.
 
Ms Hofsté is a Dutch Certified Public Accountant (Registeraccountant) and began her career at KPMG, where she was a partner in the Financial Services Audit practice until the end of 2005. Subsequently, her jobs included Group Controller and Deputy CFO at ABN AMRO Group, Divisional Manager Banking Supervision at DNB and CFRO at APG Groep N.V.
 
Ms Hofsté is also a member of the Supervisory Boards of Achmea BV, Achmea Pensions & Life N.V. , Achmea Investment Management N.V., BNG Bank N.V., Fugro N.V., Kasbank N.V. and Rabobank.
 
Among other offices held, she is also a member of the Executive Committees of Stichting Nyenrode and Vereniging Hendrick de Keyser.
 
Petri Hofsté was appointed to the Supervisory Board for the first time on 1 May 2015. She will step down no later than the first general meeting of shareholders held after 1 May 2027.
Henny W.  te Beest RA (1950)
Member of the supervisory board, appointed in 2015
 
Henny te Beest has been a member of the Supervisory Board since 18 November 2015.
 
Mr Te Beest is a Dutch Certified Public Accountant (Registeraccountant) ) and a Registered EDP Auditor. He began his career at the Dutch Ministry of Defence, where he had the rank of lieutenant colonel.
 
Subsequently, his appointments have included CFO of Amsterdam Trade Bank N.V., CFO of Staalbankiers N.V., CFO of Achmea Bank N.V. and CFO of Achmea Hypotheekbank N.V., Operations Manager at Van der Hoop Effektenbank N.V. and Head of Control at the Amsterdam Stock Exchange and Stichting Toezicht Effectenverkeer.
 
He has also held various other offices including teaching posts, as well as examiner at the University of Amsterdam and the Nyenrode Business University, a seat on the Board of Governors of Raphael Stichting and Chairman of the regional branch of the Dutch accountants' association NIvRA in Noord-Holland.
 
Henny te Beest was appointed to the Supervisory Board for the First Time on 18 November 2015. He will step down no later than the first general meeting of shareholders held after 18 November 2027.
Ir. Jan B.J.M. Molenaar (1950)
Member of the supervisory board, appointed in 2008
 
Jan Molenaar has been a member of the Supervisory Board since 1 October 2008.
 
Up to the end of 2014, Mr Molenaar was Director of Rabobank Mortgage Bank, Rabobank Groenbank and Rabobank Cultuurbank.
 
Prior to that, his appointments included Head of Finance at Rabobank Netherlands and Head of SME Business at Rabobank Netherlands.
 
He has also held various other offices including Chairman of the
Contact Body of Mortgage Lenders, Chairman of the Mortgages Working Group of the Dutch Banking Association (NVB) and a seat on the Advisory Committee of Nibud (National Institute for Family Finance Information).
 
Jan Molenaar was appointed to the Supervisory Board for the first time on 1 October 2008. He was reappointed on 1 October 2013. He will step down no later than the first general meeting of shareholders held after 1 October 2021.
 

 





Bianca Tetteroo (1969)
Member of the supervisory board, appointed in 2017
 
Bianca Tetteroo has been a member of the Supervisory Board since 1 August 2017.
Bianca Tetteroo is a qualified register accountant since 1997 and in addition completed several executive education programmes among which corporate governance and leadership (Insead). She started her career at the accounting firm Mazars in 1988. In 1996, she entered the financial sector when she joined what was then Fortis, holding several management positions there among which at Asset Management and the Insurer.
In 2009 she joined Achmea, where she became the financial director of pension provider Syntrus Achmea. From 2012 until June 2015 she was Chairman of the division Pension & Life and in June 2015 she joined the Executive Board of Achmea B.V..
Ms Tetteroo is also a member of the Supervisory Board of Kunsthal Rotterdam.
Bianca Tetteroo was appointed to the Supervisory Board on 1 August 2017. She will step down no later than the first general meeting of shareholders held after 1 August 2029.
Huub Arendse (1958)
Member of the supervisory board, appointed in 2017
 
Huub Arendse has been a member of the Supervisory Board since 1 August 2017.
Mr. Arendse is a qualified chartered accountant since 1985. After earning his degree in Economics at VU University Amsterdam, he began his career at Peat Marwick Nederland, which later formed KPMG. Mr Arendse headed KPMG Financial Services from 2003 to 2007.
Huub Arendse was a member of the Executive Board of Achmea from 1 April 2013 until 1 January 2017 where he held the position of CFO. Before joining Achmea, Mr Arendse was also a member of the Global Insurance Leadership Team of KPMG International.
Mr Arendse was also a member of the Financial-Economic Affairs Committee of the Dutch Association of Insurers, IRSG (Insurers and Reinsurers Stakeholder Group) and AMICE.
 
  
Huub Arendse was appointed to the Supervisory Board for the First Time on 1 August 2017. He will step down no later than the first general meeting of shareholders held after 1 August 2029.